09128156014

09128156014

صفحه اصلی > کانادا : معرفی ویزای کانادا

معرفی ویزای کانادا

ویزای کانادا

در حال حاضر بسیاری از ایرانی ها قصد سفر به کانادا جهت تفریح و گردش، دیدار اقوام و آشنایان، تحصیل و یا حتی اقامت در آن جا را دارند. برای این کار به عنوان یک ایرانی باید ویزای کانادا را دریافت کنید. برای گرفتن انواع ویزای کانادا باید درباره مدت زمان صدور، مدارک لازم، هزینه و … اطلاعات لازم را کسب کنید. در ادامه به بررسی این موضوعات می پردازیم.

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

1- ویزای توریستی کانادا

این ویزا برای سیاحت و گردشگری در این کشور صادر می شود. ویزای توریستی کانادا دارای انواع مختلفی می باشد که بسته به هدفتان می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

ویزای توریستی کوتاه مدت: این ویزا حداکثر 90 روزه است ولی سفارت ممکن است بنا به دلایلی آن را به مدت اعتبار کمتری برای شما صادر کند.

ویزای توریستی بلند مدت یا مولتی: این ویزا 5 ساله است ولی شما در هر بار ورود به کانادا می توانید 6 ماه اقامت کنید و پس از ترک آن دوباره وارد آن کشور شوید.

در حال حاضر سفارت کانادا فقط ویزای بلند مدت را صادر می کند.

2– ویزای تحصیلی کانادا

کانادا یکی از بهترین مکان ها برای علاقمندان به ادامه تحصیل است. سیستم آموزشی این کشور بسیار منظم، مجهز و به روز بوده و به طور کلی به شکل استانی و یا ایالتی مدیریت می شود. سیستم آموزشی کانادا به دو بخش آموزش عمومی یا همگانی و آموزش خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی برای همه دوره های ابتدایی، متوسطه، دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

3– ویزای تجاری کانادا

افرادی که قصد سرمایه گذاری و یا ایجاد یک کار را در کشور کانادا دارند، می توانند ویزای تجاری بگیرند و به کشور کانادا سفر نمایند.

4- ویزای کاری کانادا

ویزای کاری برای افرادی است که قصد کار کردن در کشور کانادا را دارند. این افراد باید شغل معتبری را در کانادا، پیدا کنند. سپس از کارفرما بخواهند تا دعوتنامه ای معتبر برایشان بفرستد. هنگامی که کارفرما این دعوتنامه را ارسال کرد، فرد می تواند با ارائه این دعوتنامه به همراه دیگر مدارک خود به سفارت کانادا ویزای کاری را دریافت کند. به این ترتیب فرد می تواند به کشور کانادا سفر کند و در آن شغل فعالیت خود را آغاز کند.

ویزای کانادا
ویزای کانادا

مراحل گرفتن ویزای کانادا

به دو روش می توان برای ثبت درخواست و دریافت ویزای کانادا اقدام نمود. این دو روش شامل ثبت نام آنلاین ویزای کانادا و مراجعه حضوری به سفارت کانادا می شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

ثبت نام آنلاین

اولین مرحله در ثبت نام آنلاین ویزای کانادا ایجاد یک حساب کاربری و ثبت درخواست ویزای کانادا است. پس از آن باید هزینه ثبت نام را به صورت آنلاین واریز کنید. بعد از واریز آنلاین به شما یک کد رهگیری یا Tracking No داده می شود که تمامی مراحل مربوط به پیگیری جواب دریافت ویزایتان از طریق این شماره می باشد. برای موفقیت درخواست حتما باید از موسسات معتبر مشاوره بگیرید و فرم های مربوطه را به صورت دقیق و واضح پرکنید.

روش ثبت نام آنلاین هزینه بسیار کمتری در مقایسه با مراجعه حضوری به سفارت کانادا خواهد داشت. همچنین پیگیری بروزرسانی پرونده از این روش بسیار آسان تر و سریع‌تر خواهد بود. این روش مورد تاکید سایت رسمی سفارت کانادا برای متقاضیان دریافت ویزای کانادا می باشد.

در حال حاضر با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در ایران این روش  بهترین گزینه برای متقاضیان ایرانی ویزای کانادا می باشد. برای اینکه ویزای کانادا را به صورت آنلاین درخواست کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

ثبت یک حساب کاربری و تکمیل فرم

تکمیل فرم‌های درخواست دریافت ویزای کانادا

پرداخت نمودن هزینه های ویزا و انگشت نگاری به صورت آنلاین

دریافت برگه تایید درخواست به همراه کد رهگیری

دریافت نامه انگشت نگاری

مراجعه به یکی از سفارت خانه های کانادا برای انگشت نگاری

بررسی نهایی و اعلام قبول درخواست ویزا

مراجعه مجدد به سفارت برای دریافت پاسپورت و گرفتن ویزا

مراجعه حضوری به سفارت کانادا

ثبت نام حضوری که به آن اصطلاحا  Paperو یا Draft  می‌گویند روش دیگری  برای درخواست ویزای کانادا است. در این روش فرد بدون نیاز به وقت قبلی به یکی از وَک های دفاتر VFS مراجعه می کند و ضمن ارائه دستی مدارک ترجمه شده و تکمیل فرم‌های مربوطه، انگشت نگاری را نیز انجام می دهد  و سپس به کشور باز می‌گردد. آدرس ایمیل ارائه شده توسط فرد در هنگام پر کردن فرم‌های ثبت نام ویزای کانادا، پل ارتباطی او و سفارت کانادا خواهد بود.

ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کانادا

در اینجا می خواهیم به طور کامل مدارکی را که برای دریافت ویزای کانادا نیاز دارید، توضیح دهیم. اگر چه مدارک لازم برای ویزای کانادا بسته به نوع ویزای مورد درخواست فرد کمی متفاوت است ولی به طور کلی به مدارک زیر نیاز است:

 1. اصل پاسپورت فرد متقاضی که دست کم شش ماه اعتبار دارد به همراه پاسپورت های قدیمی که در آن ها برچسب ویزا درج شده است.
 2. یک قطعه عکس پرسنلی 4.5 * 3.5 با پس زمینه سفید که باید در شش ماه گذشته گرفته شده باشد.
 3. شناسنامه ترجمه شده متقاضی
 4. تکمیل فرم فردی و خانوادگی برای هر نفر
 5. ارائه سند ازدواج در صورتی که با همسرتان سفر می کنید
 6. داشتن گواهی اشتغال به تحصیل در صورتی که فرزندانتان شما را همراهی می کنند
 7. ارائه مدارک مالی مانند گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی و مهر شعبه بین المللی به همراه پرینت گردش حساب شما که میزان درآمد شما را نشان دهد (حداکثر اعتبار تمکن مالی و گردش حساب یک ماه می باشد)
 8. ارائه سند ملکی، اوراق خرید سهام، گواهی سپرده های بلند مدت و یا سند اتومبیل نیز در پرونده شما برای تسهیل در گرفتن ویزا باید وجود داشته باشد.
 9. ارائه دعوتنامه معتبر از کانادا، در صورتی که این دعوتنامه را ندارید می توانید رزرو هتل در کانادا برای مدت زمان اقامت خود در آن جا را ارائه کنید.
 • اگر فرزند شما با یکی از والدین خود سفر می کند، حتما باید رضایت نامه محضری از طرف والد دیگری که در سفر شما را همراهی نمی کند ارائه شود.
 • مدارک شغلی کارمندان: این افراد باید گواهی اشتغال به کار معتبر، حکم کارگزینی و فیش حقوقی دوماه آخر را ارائه نمایند. همچنین کارمندان باید سابقه حداقل 3 ماه آخر را نیز ارائه کنند.
 • مدارک شغلی کارفرمایان: این افراد باید مدارک شرکت شامل آگهی تاسیس، آگهی تغییرات، روزنامه های رسمی، واریزی لیست بیمه کارکنان دوماه آخر به همراه فیش واریزی مالیات شرکت را ارائه نمایند.
 1. مدارک شغلی مشاغل آزاد: این افراد به دلیل این که بسته به نوع شغلشان مدارک مورد نیازشان فرق می کند، بهتر است از مشاوران حقوقی و یا موسسات معتبر کمک بگیرند.
 • ارائه برنامه سفر برای مدت زمان سفر به همراه رزرو بلیط هواپیما به تاریخ رفت و برگشت شما
ویزای کانادا
هزینه ویزای کانادا

همان گونه که اطلاع دارید چون کانادا در ایران سفارت خانه ای ندارد، بنابراین بیشتر هزینه های شما مربوط به انگشت نگاری می باشد. زیرا شما باید به یکی از کشورهای همسایه ایران سفر کنید تا بتوانید این کار را انجام دهید.

هزینه ویزای کانادا بسته به اینکه چه نوع ویزایی درخواست کرده اید، متفاوت است. قیمت ویزای کانادا به دو قسمت بررسی پرونده و انگشت نگاری تقسیم می‌شود. البته با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت خانه ندارد، بیشترین هزینه شما مربوط به انگشت نگاری است. زیرا باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید تا بتوانید این کار را انجام دهید. کلیه هزینه‌های ویزای کانادا باید به دلار کانادا پرداخت شود.

انتخاب بهترین کشور برای انگشت نگاری ویزای کانادا

به طور کلی انگشت نگاری ویزای کانادا را نمی توان در ایران انجام داد. برای این کار باید به یکی از کشورهای همسایه ایران مانند ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه، امارات و یا قطر سفر کرد. البته در هر کشوری که نمایندگی شرکت وک در آن وجود دارد، نیز می توان این کار را انجام داد.

ایرانیان به علت جاذبه های گردشگری ترکیه و همچنین دسترسی آسان به آن ترجیح می دهند انگشت نگاری را در این کشور انجام دهند. البته علت دیگر این است که صرفنظر از اینکه شما چه کشوری را برای انگشت نگاری انتخاب می کنید، برای پیکاپ ویزای کانادا باید حتما آنکارا را انتخاب کنید زیرا صدور همه ویزاها برای ایرانیان از این شهر انجام می شود.

مدت زمان صدور ویزای کانادا

معمولا از زمان صدور ویزا تا درج لیبل آن در پاسپورت شما حدود دو ماه زمان لازم است.

 • اگر تعداد افراد خانواده شما 3 نفر باشد تقریبا یک هفته تا 10 روز طول می کشد تا کارهای پرونده شما به صورت آنلاین انجام شده  و درخواست ویزای شما ثبت شود.
 • عموما بعد از ثبت درخواست ویزای کانادا شما 30 روز برای انجام انگشت نگاری مهلت دارید. شما می توانید در این مدت به یکی از دفاتر وک در کشور های همسایه مراجعه نمایید. زیرا همانطور که گفته شد در ایران نمی توان این کار را انجام داد.
 • شما پس از انجام انگشت نگاری یک رسید دریافت می کنید. پس از آن حدودا 3 تا 4 هفته طول می کشد تا جواب ویزای شما به ایمیلی که در اکانت اعلام کرده اید، ارسال شود.
 • هنگامی که پاسخ مثبت ویزای کانادا را گرفتید به مدت 30 روز فرصت دارید تا پاسپورت خود را به دفتر وک در آنکارا تحویل دهید تا برچسب گذاری شود.
ویزای کانادا
پیکاپ پاسپورت یا ویزا چیست ؟

وقتی شما پاسخ مثبت را از سفارت کانادا دریافت کردید می توانید از سرویس پیکاپ پاسپورت یا ویزا استفاده کنید. در این زمان شما می توانید نماینده قانونی خود را با عقد یک قرارداد با وی مشخص کرده و به سفارت بفرستید. به این ترتیب هزینه شما بسیار کمتر از مراجعه حضوری به سفارت می شود. در این روش در وقت و زمان شما نیز صرفه جویی می شود. زیرا شما می توانید بدون اینکه به سفارت بروید، ویزای خود را حدودا طی دو هفته دریافت کنید.

 با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت خانه ندارد بنابراین برای گرفتن ویزای کانادا باید به کشورهای همسایه سفر کرد. در نتیجه می توانید به راحتی با استفاده از این سرویس پاسپورت خود را همراه با ویزای درج شده در آن دریافت کنید. در واقع به فرآیند ارسال پاسپورت، الصاق ویزا و بازگرداندن آن به شخص توسط نماینده قانونی اصطلاحا پیکاپ پاسپورت یا ویزا گفته می شود.

ریجکت شدن ویزای کانادا

هیچ مسافر، دانشجو و یا کسی که درخواست ویزای کانادا را داده دوست ندارد درخواست او رد شود یا به اصطلاح ریجکت شود. زیرا متقاضی هم از نظر مالی و هم از نظر وقت و زمان هزینه های بسیار زیادی را متحمل شده است.

به طور کلی وقتی افسر مهاجرت درباره انگیزه سفر فرد به کانادا و یا بازگشت وی پس از پایان مهلت ویزا تردید داشته باشد ممکن است درخواست ویزای فرد رد شود. در زیر به توضیح دلایل رد شدن ویزای کانادا می پردازیم.

 1. تردید افسر مهاجرت نسبت به بازگشت متقاضی: در صورتی که افسرمهاجرت نسبت به بازگشت متقاضی به کشور خود پس از پایان مهلت ویزا تردید داشته باشد درخواست ویزای او را رد می کند.

۲. سابقه سفرهای نامناسب متقاضی: در صورتی که متقاضی ویزای کانادا سابقه سفرهای ضعیفی داشته باشد مثلا سفری متناسب با تمکن مالی خود نداشته باشد، درخواست ویزای او رد می شود.

 1. کافی نبودن مدارک مالی و دارایی های متقاضی در کشور خود: در صورتی که متقاضی قادر به پرداخت هزینه های اقامت نباشد و تمکن مالی کافی نداشته باشد، درخواست ویزای او رد می شود.

غیر از موارد ذکر شده وضعیت اقامت، وضعیت شغلی فرد در کشور خود و همچنین طول مدت زمان اقامت در کانادا و هر گونه سوء پیشینه در کانادا از مواردی هستند که ممکن است موجب رد شدن درخواست ویزای کانادا شوند.

جدیدترین اطلاعیه سفارت کانادا در سال 2022

این اطلاعیه در تاریخ 11/11/1400 منتشر شده و براساس آن هیچ محدودیتی برای درخواست ویزای کانادا وجود ندارد. محدودیت های ورود به کشور کانادا از اواسط ماه سپتامبر برداشته شده است. تنها شرط ورود به این کشور  زدن 2 دوز واکسن کرونا مورد تایید این کشور می باشد. همچنین سفارت کانادا اعلام کرده است جوابدهی به درخواست پرونده های ایرانیان به 50 روز کاهش پیدا کرد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید