09128156014

صفحه اصلی > وکیل : وکیل بانکی کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

وکیل بانکی کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

وکیل بانکی

به چه کسی وکیل بانکی می گویند؟ اهمیت مشاوره با وکیل بانکی چیست؟ منظور از دعاوی بانکی چیست؟ پیرامون کدام یک از دعاوی حقوقی بایستی با وکیل بانکی مشورت داشت؟ حق الوکاله این وکیل چقدر است؟ مزایای مشاوره با وکیل بانکی چیست؟ دعاوی بانکی از جمله آن دسته از دعاوی هستند که علی رغم ناشناخته تر بودن نسبت به سایر دعاوی، حل و فصل آنها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. چرا که این دعاوی به صورت مستقیم با اموال و همچنین آبروی افراد سر و کار دارند. در نتیجه اگر شما هم از جمله آن دسته از افرادی هستید که با اینگونه از دعاوی دست و پنجه نرم می کنید و قصد دارید با یک وکیل بانکی مشورت داشته باشید، قطعاً سوالات مهمی در ذهن شما وجود دارد. از جمله مهمترین این پرسش ها می توان به سوالات مذکور در ابتدای مقاله اشاره داشت. پس تا انتهای مقاله در کنار ما باشید تا به صورت کامل و تخصصی به آنها پاسخ دهیم.

منظور از وکیل بانکی چیست؟:

در اولین گام از این مقاله بایستی به این سوال پاسخ دهیم که وکیل بانکی کیست؟ البته پیش از آن باید با مراحلی که یک وکیل برای وکیل شدن بایستی طی کند نیز آشنا شویم. در واقع وکلا برای دریافت پروانه وکالت خود بایستی چندین مرحله مهم را پشت سر بگذارند.

در اولین مرحله آنها بایستی در رشته فقه و حقوق، حقوق و سایر رشته های مرتبط به آن حداقل در دوره کارشناسی فارغ التحصیل شوند. پس از آن آنها بایستی با مطالعه منابع آزمون وکالت در این آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند تا بتوانند به مرحله بعدی بروند. در مرحله بعدی آنها یک دوره 18 ماهه کارآموزی را پیش روی خود می بینند. این دوره تحت نظر وکیل سرپرست باید با موفقیت به اتمام برسد. در چهارمین گام از این پروسه، متقاضیان در آزمون اختبار بایستی شرکت کنند و در بخش شفاهی و کتبی آن نمره قبولی را کسب نمایند. در نهایت نیز آنها با کسب پروانه وکالت خود می توانند در تمامی زمینه های حقوقی به وکالت بپردازند.

البته باید توجه داشته باشید بسیاری از وکلا، وکالت در یک حیطه تخصصی نظیر دعاوی بانکی را انتخاب می کنند. با توجه به این موضوع باید اکنون به تعریف وکیل بانکی پرداخت. در نتیجه وکیل بانکی شخصی است که ضمن دریافت پروانه وکالت خود و علی رغم توانایی وکالت در تمامی زمینه های حقوقی تصمیم گرفته به صورت اختصاصی به حل و فصل دعاوی بانکی بپردازد.

مشاوره با وکلای بانکی چه اهمیتی دارد؟:

هنگامی که سخن از حل و فصل دعاوی بانکی به میان می آید بسیاری از افراد فکر می کنند که حل و فصل اینگونه از دعاوی کار بسیار آسانی است و از اهمیت مشاوره با وکیل بانکی با خبر نیستند. به همین خاطر در این قسمت قصد داریم شما را با اهمیت مشورت با وکیل بانکی آشنا کنیم.

در اولین گام بایستی بگوییم دعاوی بانکی از آن دسته از دعاوی می باشند که به صورت مستقیم با اموال افراد مرتبط هستند. در نتیجه کوچک ترین سهل انگاری پیرامون حل و فصل اینگونه از دعاوی می تواند تبعات مالی جبران ناپذیری داشته باشد. از طرفی تعداد دعاوی بانکی به قدری زیاد است که افراد عادی نمی توانند به تمامی قوانین و مقررات پیرامون آن تسلط یابند. به علاوه سرعت در حل و فصل دعاوی بانکی حرف اول را می زند و وکیل بانکی شخصی است که می تواند حل و فصل پرونده را تسریع بخشد. در نتیجه اگر با این دعاوی دست و پنجه نرم می کنید بهتر است برای حل و فصل آن از وکیل بانکی در تهران کمک بگیرید.

منظور از دعاوی بانکی چیست؟:

در تعریف وکیل بانکی گفته شد که وی به صورت تخصصی به حل و فصل دعاوی بانکی می پردازد، پس سوال مهمی که در ذهن شما نیز قطعا به وجود آمده، این است که منظور از دعاوی بانکی چیست؟ به همین خاطر در این بخش به تعریف دعاوی بانکی خواهیم پرداخت. در واقع دکترین حقوقی، دعاوی بانکی را آن دسته از دعاوی می دانند که یک طرف دعوا بانک می باشد. به عبارت دیگر اگر موضوع دعوا به هر نحوی به شخص حقوقی تحت عنوان بانک، وظایف و مسئولیت های آن مرتبط شود با یک دعوای بانکی روبرو هستیم و بایستی از وکیل بانکی کمک بگیریم.

دعاوی بانکی
دعاوی بانکی

وظایف وکیل اختلافات بانکی:

اکنون که با تعریف وکیل بانکی و دعاوی بانکی آشنا شدیم، بایستی ببینیم که وکلای بانکی چه وظایفی را بر عهده خواهند داشت؟ البته پیش از پاسخ به این سوال باید بگوییم در دعاوی بانکی، هم بانک و هم طرف مقابل دعوا که می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد، نبایستی از اهمیت مشورت با وکیل بانکی غافل شوند.

پس از دانستن این نکته بیایید به سراغ وظایف وکیل بانکی برویم. این وظایف عبارتند از:

 • دفاع از موکل.
 • ارائه بهترین و سریع ترین راهکار جهت حل و فصل دعاوی بانکی مورد نظر.
 • حضور در مراجع انتظامی و محاکم حقوقی جهت دفاع.
 • جمع آوری اطلاعات، اسناد و مدارک لازم.
 • نگارش لایحه یا دفاعیه مناسب.
 • انجام امور بانکی لازم نظیر مزایده و مناقصه.
 • نگارش اوراق قضایی لازم.
 • طرح دعواهای فرعی نظیر ارزیابی خسارت وارده.

پیرامون کدام یک از دعاوی حقوقی بایستی با وکلای بانکی مشورت داشت؟:

اگر با یک دعوای حقوقی مواجه شده اید و نمی دانید که برای حل و فصل آن بایستی با وکیل بانکی مشورت کنید یا خیر، بهتر است این قسمت را به دقت مطالعه فرمایید.

در واقع دعاوی بانکی را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود:

 • دعاوی بانک علیه بانک: همانطور که اشخاص و بانک ها با یکدیگر در ارتباطند، یک بانک با بانک دیگر نیز می تواند در ارتباط باشد. این ارتباط بر اساس قرارداد بین آنها تنظیم می گردد که عدم انجام هر کدام از تعهدات مذکور در قرارداد می تواند منجر به طرح دعوای یک بانک علیه بانک دیگر شود.
 • دعاوی بانک علیه اشخاص: از جمله رایج ترین این دعاوی می توان به دعاوی مرتبط با تسهیلات و بازپرداخت آن و همچنین پروسه به مزایده گذاشتن مال مورد وثیقه اشاره داشت.
 • دعوای اشخاص علیه بانک: این دسته از دعاوی رایج ترین دعاوی بانکی محسوب می شوند. از جمله مهمترین آنها می توان به دعوای ابطال اجرائیات بانکی اخذ شده از اداره ثبت، دعوای فک رهن، دعوای مرتبط با درخواست اقساط وام از ضامن، دعوای اختلاف بر سر محاسبه و دریافت دیرکرد و دعوای بازگرداندن اسناد ضمانت اشاره داشت.
انواع دعاوی بانکی
انواع دعاوی بانکی

مزایای مشورت با وکلای بانکی:

درست است که اکنون شما اهمیت مشاوره با وکیل بانکی را به خوبی می دانید اما دانستن مزایای مشاوره با وی نیز می تواند به شما کمک شایانی کند. از جمله مزایای مذکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تسریع در حل و فصل پرونده.
 • جلوگیری از ورود ضرر و زیان های سنگین مالی.
 • جلوگیری از صرف هزینه های آتی.
 • عدم نیاز به حضور در دادگاه و محاکم قضایی.
 • جلوگیری از ایجاد تنش های فکری.
 • اقدام از طریق بهترین و کارآمدترین راهکارها.
 • اطمینان از کسب نتیجه دلخواه و مطلوب.
 • ارائه اسناد و مدارک مرتبط.
مزایای مشورت با وکلای بانکی
مزایای مشورت با وکلای بانکی

حق الوکاله وکیل بانکی:

در آخرین بخش از این نوشته بایستی به سراغ حق الوکاله وکیل بانکی برویم. متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی در کشور ما بسیاری از افراد با توجه به حق الوکاله وکیل بانکی از مشاوره با او خودداری می کنند. در واقع این افراد به علت کاهش هزینه های خود تصمیم می گیرند که از دانش وکیل برای حل و فصل دعاوی بانکی استفاده نکنند. البته در بسیاری از موارد این موضوع باعث شکست آنها در پرونده مورد نظر و ایجاد ضررهای بیشتری شده است.

به همین خاطر نبایستی به خاطر حق الوکاله وکیل بانکی از خدمات او صرف نظر کنید. همچنین بایستی بگوییم این حق الوکاله در ابتدای امر بر اساس توافق طرفین تعیین خواهد شد. با این حال اگر توافقی پیرامون این موضوع بین وکیل و موکل وجود نداشته باشد، حق الوکاله وکیل بانکی بر اساس تعرفه حق الوکاله مشخص می شود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید